Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2012-02-09, 11:17   #4
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Vilken söm har du ställt in sömväljaren på? På min maskin (6570, en nära släkting till din) så har jag två olika sicksack/raksöm (en är samma rattposition som knapphålet och den andra som knappen). En där nålen har mittposition och en där nålen är ställd i ena kanten. har du provat båda och sett om det är någon skillnad?

Är det inte det kan det vara själva nålstången som hamnat ur position. Det kan hända om maskinen fått en smäll, eller om man sytt i något väldigt tungt som kan ha dragit till i nålen i sidled. Det kan också hända med maskiner som stått stilla för länge. Det kan en reparatör fixa och kräver inga nya delar.

Dom dyra delarna som ichigo pratar om ger inte riktigt det problemet du beskriver om dom går sönder, så du kan nog vara lugn.
Och även om det händer är det värt att byta delar, för så bra maskiner det finns inte att få för pengar i dag.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Taggar
husqvarna 2000, rep husqvarna 2000


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons