Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-06-17, 11:47   #5
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Singer har gått ner sig rejält sen 50-talet tyvärr. Innan 50-talet var det bland de bästa märken, men inte nu längre.

Men i budgetnivå är alla symaskiner i princip samma då de flesta tillverkas i samma fabrik, men med olika höljen, vred osv.. Det är först när man gått förbi ca 5000-8000 kr som det börjar bli eget.

Bernina är bra märke, om man inte köper Bernette alltså (Bernette är budgetmärket). En av de få (enda?) som fortfarande är helt i metall inuti på hushållsnivå.

Jag brukar rekommdera de som har låg budget att istället köpa en begagnad maskin från en symaskinsbutik som reparerar symaskiner. Då kan man gå upp och köpa fin märke, dåtidens toppmaskiner, som har servats och har garanti, vanligen 1 års garanti. Provsy alltid först, oavsett om du köper beg eller nytt. Köp inte beg från privatperson/loppis osv... Lite som grisen i säcken. (såvida ni inte avtalar på papper om att få pengarna tillbaka vid fel eller så och provsyyy) Symaskiner ser inte alltid vackra ut med dåtidens mode, men de är vanligen bättre! Varför inte en beg bernina?
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons