Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2019-08-14, 11:05   #12
suskal suskal är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 634
Så bra att du har en manual nu. Det underlättar handhavandet av maskinen. Den nedre ratten reglerar stygnbredd. Om du kan ändra stygnbredd annars är det något annat fel. Detta är inte något smörjställe utan är en kamskiva gjord av plast. Det är vanligt att plasten åldras och går sönder. Vissa reparatörer gör nya delar med hjälp av 3D-skrivare, men de flesta vill bara sälja nya maskiner. Du kan inte fixa det själv.
Jag minns inte allt om hur man syr knapphål för jag var inte nöjd med resultatet och gjorde på annat sätt. Maskinen kan sy halvautomatiska knapphål och börjar med att sy sicksack framåt på vänster stolpe, därefter träns över hela vidden. Sen syr den sicksack bakåt på höger stolpe och avslutar med träns över hela vidden. Därefter skär man upp hålet.
Jag sydde en rektangel med små rakstygn där knapphålet ska vara, skar upp och handsydde sedan. Hur man enklast och snyggast gör handsydda knapphål hittar du på Christinas sytips:
https://www.youtube.com/watch?v=KDjFDHrWlJo
För kraftigare tyger gjorde jag passpoalerade knapphål.
Det går alltså att sy knapphål ändå. Lycka till!
suskal är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons