Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-11-09, 06:09   #3
Jo_1 Jo_1 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 125
Citat:
ichigo skrev: Visa inlägg
Jag undrar om det kan vara undertrådspänningen som blivit för hård? (eller om det blivit fel på spolkapseln/vaggan)

Förr i tiden var trådspänning någonting som folk får ändra, men tydligen inte nu för tiden så om du är nervis får du ta med maskinen in för service. Men själv skulle jag definitvt pilla lite. På de flesta spolkapslar eller vaggor brukar det finnas en skruv som man kan ändra på. Motsols för att lätta och medsols för att göra hårdare. Notera originalläget och gör "5-10-minuters" vrid i taget.

Men det kan ju också vara "ratten" övertrådspänningen som blivit fel, kan hända också, men då blir det lite för avancerat för att göra själv.

Utesluter uppenbara saker alltså: använt olika tråd upp o nere, trätt fel, spole felvänd, dålig kvalité tråd, det finns jack någonstans, etc etc.
Ja, de sista sakerna har jag redan kollat upp. Jag får väl lämna in den (igen!) och se vad han säger...
Jo_1 är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons