Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-02-28, 00:41   #8
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Dum fråga kanske men har du satt i spolkapseln rätt? Jag har en Pfaff select 1540 (modellen innan din - ser likadana ut).
Om jag jämför med min gamla Husqvarna 2000 så tycker jag spolkapseln är rätt svår att få på plats. Jag får lirka en hel del och hålla ut "pinnen" med tumnageln. Känns ju också som om man sätter den snett jämfört mot vad som borde vara logiskt.
Kolla i din instruktionsbok igen - pinnen ska vara utfälld när man sätter i spolkapseln och pinnen stannar inte självt i det läget. Du måste manuellt hålla ut pinnen för att sätta in spolkapseln.
I min bok kallas pinnen för regel och öppningen på spolkapseln är uppåt men själva pinnen/regeln pekar snett åt höger.

Har haft maskinen ett tag men har fortfarande inte fått in 100%-ig snits på snabb isättning av spolkapseln. Till råga på allt är jag vänsterhänt så det blir lite avigt - så på den punkten var det mycket lättare att få i spolkapseln på en gammal Husqvarna.

Hoppas det löser sig för dig...jag trivs bra med min maskin annars.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
 

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons