![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: nov 2006
Inlägg: 11
|
Gammal, gammal husqvarna-trådproblem
Jag har min gammelmormors gamla Husqvarna från 50-talet (nån har sagt att det var den första modellen som kunde sy trestegs-sicksazck). Nu tror jag att trådspänningen har knasat till sig, tråden går av titt som tätt och det verkar inte ha någon effekt hur jag än skruvar på den lilla svarta ratten som ska reglera trådspänningen. Motorn låter hackig, på något sätt.
Vet att det är en chansning, men om någon har någon erfarenhet av en sån gammal Husqvarna och känner igen problemet - vad kan jag göra? Vet inte om jag vill lämna in den, den är ju rätt gammal och ev kan jag köpa en ny, begagnad istället för att reparera den här. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 354
|
Sådana rariteter brukar symaskinsreparatörerna älska! Plåt, plåt och mer plåt och gjorda för att hålla i evigheter. Kosta på den en service för ca 500 kr om det är så att du inte vill ha något mer avancerat.
Min farmors gamla Automatic är min reservsymaskin och får slita med jeans och annat som den nyare inte tycker om. |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:21.