Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2012-06-13, 22:36   #1
Didalusk Didalusk är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2012
Inlägg: 4
Question Beslutsångest på hög nivå ;)

Jag lyckas inte ta beslut kring mitt stundande symaskinsinköp... Tankarna har pendlat mycket de senaste dagarna! Min budget är lite till och från men egentligen känns 6000 kr. som ett rimligt pris.

Först tänkte jag bara köpa en cover-/overlockmaskin, men lade ner det efter att ha vädrat de tankarna här på sysidan
Dagen därpå var jag fast besluten att köpa en Singer curvy 8770, men Singermaskinerna skrivs ner ganska ordentligt här på forumet... så det lade jag också ner.
Dagen därefter tänkte jag handla via nätet från England: en Brother NV50 + en av deras billiga overlock men det blev lite dyrt. Dessutom så känns det dumt att gynna den utländska marknaden, helst skulle jag vilja gynna en lokal symaskinsnisse
Idag var jag inne i symaskinsaffären i stan och kikade på Janome DC4030 och DC4120. Är Janome verkligen såååå bra? Läser man här på forumet verkar det märket helt överlägset(?))!

Tips och råd välkomnas varmt
Didalusk är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-13, 22:41   #2
cab cab är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2010
Inlägg: 55
Jag slår ett stort slag för Pfaff Ambition 1,5 och det finns en billigare varitant som heter Ambition 1,0
Jag älskar maskinen, den har gett mig min syglädje tillbaka. Allt flyter fint och det gör underbara sömmar.
cab är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-13, 22:46   #3
Livsglad Livsglad är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2009
Inlägg: 203
Härliga bekymmer!

Min Singer är inte ny så inte vet jag om de efter 160 år helt plötsligt börjat tillverkar skräpmaskiner? Min maskin är 18 år och jag har aldrig haft några problem med den tills för någon månad sen då sicksacken började strula. Det gick över med lite städning! =) Så inte vet jag vad som är dåligt med Singer... Jag tycker Brother och Janome verkar vara bra maskiner men har aldrig ägt någon. Husqvarna var bedrövliga i skolan och likaså den maskin jag hade som första maskin, Bernina var underbara i skolan och de inom familjen är nöjda med sina så inte vet jag... Strular maskinen du valt så har du väl garantier som vanligt vid köp så varför inte köpa den du gillar helt enkelt??? Vet inte om det finns någon återförsäljare från Singer här i forumet?
Livsglad är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-14, 11:57   #4
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 521
När, jag skulle inte vilja säga det. Prova Bernina
Så förstår du. En kvalitetsmaskin.
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-14, 14:32   #5
beasfarmor beasfarmor är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 529
Jag har i hela mitt liv sytt mest på Husqvarna och har aldrig haft någon maskin med problem och som jag inte trivts med. Personligen tycker jag att Janome inte borde höjas till skyarna så som det görs här på sysidan.
beasfarmor är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-14, 15:28   #6
lindemann lindemann är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 188
Jag har ägt Husqvarna sen 1994 o har varit supernöjd ( En begagnat o 2 nya). Så jag är inte en av dem som tycker att Husqvarna är dåliga utan att de är superbra.
Har för mig att de flesta i vår sygrupp har olika modeller av HQ o har inte hört någon missnöjd... Så vi är många nöjda ägare...
Fick låna pappas gamla Pfaff innan dess o den var oxå bra.
lindemann är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2012-06-14, 19:07   #7
väskan väskan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2009
Inlägg: 243
Jag har 2 st Brother. Den ena kostar drygt 3000 kr. Det är verkligen en prisvärd maskin. Den andra används mest som broderimaskin. Jag gillar dem bägge. Både är köpta av en lokal handlare. Av henne får jag bra service o råd när jag behöver det.
väskan är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons