![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 17
|
Mudd med overlock
Är nybörjare på overlocken och har lite svårt att få till det med muddarna. Det är svårare att dra i tyget än med en vanlig symaskin. Har friarm men de små muddarna går inte runt den. Tips?
Sen undrar jag också om det är praktiskt möjligt att sy "mitt på" tyget på overlocken? Alltså inte bara någon centimeter från kanten. Jag har provat att sy utan kniven, men det blir väldigt knöligt och konstigt med tyget till höger om pressarfoten. Hur ska jag göra? Tacksam för alla tips jag kan få! ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 127
|
Hej, det går inte att sy mitt på tyget med en overlock, det kan man bara göra med en coverlock. När jag syr t.ex. mudd på små ärmar så vänder jag ärmen så att mudden ligger inuti ärmen, då är det lättare att sy. När det är mycket besvärligt och jag har fått sprätta många gånger så tråcklar jag, då slipper man i alla fall sticka sig på knappnålarna./lapplotta
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 17
|
Citat:
Tack för tipset om muddarna! ![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: okt 2010
Inlägg: 46
|
Hej!
På småkläder syr jag på mudden innan jag syr själva ärmsömmen. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 17
|
Men kan man inte sy tex fållar på overlocken? Jag har ju en särskild pressarfot för det. Hur ofta gör man fållar som bara är 1 cm breda?!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: sep 2010
Inlägg: 67
|
Du kan gör en flatlocksöm om maskinen har det. Det blir väl en typ av täcksöm, men då måste du vika tyget mitt där du ska ha fållsömmen och sedna när du har sytt så drar du isär elelr viker ut tyget igen. Då blir det tvärgående streck på ena sidan och ungeför som baksidan på en täcksöm på andra sidan. Beroende på om du vill ha strecken eller det andra synligt på plagget så får du ju sy från rätan eller avigan. Hoppas det gick förstå vad jag menade. =)
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:00.