Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Stickning/Virkning/ Andra garntekniker
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2008-11-22, 17:32   #1
Engla Engla är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 79
Virkskarv...

Hej!

Undrar om någon kan hjälpa mig.

Då man virkar typ stolpar, runt runt, så att det bildas en "cylinder". Hur gör jag för att skarven, där varven går ihop, inte ska bli sned? Vet att man kan göra på nåt speciellt sätt, men nu minns jag det inte... Tycker det är så fult då "sömmen" vrider sig mer och mer.

Mvh
/Ewa
Engla är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-22, 20:01   #2
Flia Flia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 843
Det är lite svårt att veta vad du gör för fel.
Är det stolpar och luftmaskor?
Varvet börjar normalt med 3 lm och på slutet ska du göra smygmaska i den 3:dje av dessa. Sen gör du direkt nästa varvs 3 lm och glöm inte räkna dessa som 1 st.
Flia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-22, 20:05   #3
Engla Engla är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 79
Det är stolpar, och jag gör precis så som du skriver, ändå blir "sömmen" sned allt eftersom jag virkar...
Engla är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-22, 22:07   #4
Jo_1 Jo_1 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2008
Inlägg: 125
Jag förstår hur du menar, och har själv samma problem när jag virkar cyliderformade saker. Intressant att se om andra gör på annat sätt än ovanstående och om de inte får en "skarv"..
Jo_1 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-23, 07:54   #5
Flia Flia är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 843
En skarv blir det alltid, men snett ska det inte bli. Nånstans tror jag du missar nån maska, eller gör en maska för mycket.

Dom 3 lm är ju lika med första stolpen. blir det snett "framåt" så har du missat en maska. Blir det snett "bakåt" så har du virkat i den maskan som de 3 lm kommer upp ur.
Sen kan det vara att du missar om det är luftmaskor efter de 3 lm också (alltså om det är lm mellan varje st).

Kan du inte ta en bild så blir det lättare att se vad du gör för fel?
Flia är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-23, 08:37   #6
Delfintua Delfintua är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
De 3 lm i varvets början utgör din 1:a stolpe.
När du kommer till slutet och möter lmbågen gör du en sm i 3:e lm och binder ihop varvet. Starta igen med 3 lm och virka varvet ut, upprepa så hela tiden så slipper du den snda ihopfogningen.
Delfintua är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-23, 08:37   #7
Engla Engla är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 79
Att det blir en "skarv" det vet jag, och att de första 3 lm är den första stolpen, och om jag typ ska ha 40 stolpar, så har jag det, så jag kan ju inte ha en mer eller mindre tycker man ju... Gör precis så som ni bägge skriver (Delfintua och Flia).

Ska virka lite idag och försöka ta en närbild. Vet att jag en gång fick lära mig Hur man ska göra för att få en rak och fin skarv/söm, men minns inte det nu, och jag har ingen här jag kan fråga. Har haft samma problem då jag virkar djur med den japanska virktekniken, att skarven har svängt sig. Ska kolla åt vilket håll, för nu när jag sitter här och skriver kommer jag inte ihåg det... De jag frågat här hemma får det på samma sätt, så de är ju inte till nån "hjälp"... =)

Återkommer då jag virkat lite. Just nu håller jag på med virkade vantar, och det vore ju fint med en rak skarv/infogning, så kunde man lägga den efter "nedersidan" på vanten, så syns den mindre.

/Ewa
Engla är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons