Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Quiltning
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2006-05-09, 19:34   #1
EvaNetzell EvaNetzell är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 6
Ny i forumet

Hej!
Jag heter Eva och är ny medlem. En anledning till att jag har gått med är att jag är översättare och översätter en romantrilogi där quiltning är ett genomgående tema. Ofta behöver jag hjälp med att hitta rätt term, ord eller uttryck. Om ni tycker att det är fel att fråga om sådant här, alltså i översättarsyfte, kan ni väl genast meddela mig så avstår jag självklart. Dessutom handarbetar jag som hobby, mest stickning och virkning. Jag har en garderob fylld av sparade tyger och vackra band som förhoppningsvis kommer att bli ett lapptäcke en vacker dag. Tänkte att jag skulle få inspiration till att komma igång här. Handarbete är något som gått i arv i släkten; farmor, mormor, mamma. Jag för också vidare det jag kan till mina tre söner som periodvis tycker det är roligt att virka och sticka.
Hej så länge!
Eva Netzell
EvaNetzell är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-05-09, 19:48   #2
OmDuInteFanns OmDuInteFanns är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 124
Hej Eva och välkommen! Kanske jag inte ska uttrycka mig vad gäller din översättning eftersom jag inte quiltar men jag skulle bara tycka det var kul att jag hjälpt till med ett så "viktigt" uppdrag som översättning av en roman Välkommen i alla fall!

Maddo
OmDuInteFanns är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-05-09, 19:52   #3
EvaNetzell EvaNetzell är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2006
Inlägg: 6
Tack för välkomnandet! Det är väldigt roligt att översätta böcker. När en roman dessutom har quiltning som ett tema och man får lära sig lite om detta konsthantverks historia är det ännu roligare.
Eva
EvaNetzell är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2006-05-09, 21:05   #4
Rae Rae är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 866
Kul att du är med. Jag är säker att du får hjälp här når du kommer med en specifik fråga. Välkomen.
Rae är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons