Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tyger och tillbehör
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2005-05-05, 15:06   #1
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Vad är interlock?

Ser på sidan 88 i Stoff och Stils katalog något som heter 'tunn interlock'. Vad är det och vad används det oftast till?
På några av bilderna ser tyget ut att vara vävt ungefär som tyget i en piké-tröja.
Känns som om tyget har bra egenskaper, 100% polyester (skrynklar inte så mycket), krympmån 3%, klarar 40°C samt intressant pris på 29:95.
Någon som kan hjäpa mig med att beskriva vad tyget används till?

Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-05, 15:49   #2
Alvan Alvan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
Interlock är en stickmetod som används när man tillverkar trikå (Jersey är ett annat namn som används på för trikåer). Det finns olika stickmetoder och om jag inte missuppfattat allt så gör interlockmetoden att tyget inte rullar sig när man klippt det, vilket är vanligt med andra trikåer. Det vanligaste metoden att tillverka trikå kallas väfttrikå, sedan finns också varptrikå och en massa andra namn.
Alvan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-06, 07:30   #3
Bibbi Bibbi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 1 995
Interlook trikå är oftast mjuk och behaglig.
Passar till tröjor, nattplagg och barnkläder m.m
Bra att sy i också kanterna rullar inte som Alvan skrev./Bibbi
Bibbi är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-17, 13:08   #4
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Tack för era svar. Har funderat några dagar på era inlägg men blir inte riktigt klok på skillnaden mellan stretchjersey och interlock.
Stretchjersey verkar ju börja någonstans på 70:- metern och uppåt, interlocken hos Stoff och Stil på 30:- metern!
Jerseyn består ju största delen av bomull medan interlocken består av polyester, så långt är jag med, men är interlocken stretchig eller är den mer som ett vanligt t-shirt tyg i bomull som t.ex. singeljersey?
Man kan ju bli helt knäpp på det här med olika namn på tyger i alla fall när man är nybörjare. Höll på att köpa muddväv (!) en gång, iofs ganska bred, och trodde det var till stretchiga toppar.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-17, 15:02   #5
orange_angel orange_angel är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2005
Inlägg: 64
Interlock är benämningen på sticksättet och har inget med om det är tillverkat av bomull eller polyester.

Ett interlocktyg är som två vanliga stickade jerseytyger som är ihopstickade. Båda sidorna har därför räta maskor och ser likadana ut. Det är därför det inte rullar sig och det är också lite tjockare (det består ju av två lager).
orange_angel är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-17, 15:30   #6
katta katta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2004
Inlägg: 203
Interlocken från stoff och stil är stretchig. Men den är ganska tunn och lite glansig.
katta är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-17, 17:01   #7
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Vad bra Katta att du visste hur deras interlock är!
Låter som om den påminner lite om t-shirts/toppar i sportaffärer. Kan man kalla den lite slinkig/följsam?
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2005-05-17, 19:24   #8
katta katta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2004
Inlägg: 203
Jo det skulle man nog kunna göra, men den sitter inte åt så mycket som sportmaterial om du förstår vad jag menar Sådant material brukar vara ganska tunnt men ändå ganska "hårt" i stretchen... Stoff och stils interlock är lite mjukare. Svårt att förklara
katta är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons