Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-01-28, 18:16   #1
charlotte_13 charlotte_13 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 186
Halsmudd

Har en fundering kring det här med att sy på halsmudden. Är ju nybörjare på att sy. Har nu kommit till steget där halsmudden ska sys på (syr tröja i stretchjersey) och funderar på om det är enklast att sy ihop den till en rundel eller inte innan jag nålar på den? Vad rekommenderar ni mer erfarna, vad är enklast?
charlotte_13 är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-01-28, 20:19   #2
Baggin Baggin är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2006
Inlägg: 330
Jag syr alltid fast den med långa stygn före det att jag syr ihop den till en rundel, så att jag vet att den blir lagom spänd och snygg. Jag lämnar en bit osydd i varje ände så att jag kan sy ihop rundeln utan att sprättabort mudden. jag syr i hop rundeln och sist syr jag runt hela med overlock/strechsöm.

Ibland måste man sprätta och töja om mudden ett par gånger innan jag blir nöja, tyg med mycket strech är lättare att hitta rätt. Vanligt t-shirt utan elastan i är så gott som omöjligt att göra en snygg mudd utav. Då måste man köpa speciellt muddtyg och använda till mudden.
Baggin är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons