![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: dec 2008
Inlägg: 97
|
Tjockare skjorttyg
Jag vill väldigt gärna ha skjorta på mig på jobbet (stillasittande datorarbete), men tycker det blir alldeles för kallt.Så jag skulle vilja sy mina egna skjortor i ett lite tjockare tyg men som fortfarande känns elegant. Flanell tycker jag t ex inte är passande.
Förslag på andra tyger någon? |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: nov 2010
Inlägg: 255
|
Jag föreslår en tunn tröja att ha under. Det finns tunna fina underställ i ull eller silke (både dam- och herr-modell) som är jättebra att ha under en skjorta/blus om man är frusen. Leta på friluftsbutiker. Ull är varmast... men var noga med att det är lyxig kvalité - annars kliar det nåt infernaliskt!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: dec 2008
Inlägg: 97
|
Fast det finns väl inte underställ med urringning? Har ju inte skjortan knäppt upp i halsen utan har oftast en färgglad topp under.
Fler förslag? |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |
Medlem sedan: nov 2010
Inlägg: 255
|
Citat:
![]() Jag har en blus i råsiden. Ungefär det här tror jag - http://www.medeltidsmode.se/?p=webbshop&product=284 Den är hur behaglig som helst att ha på sig. Den är ju inte egentligen vad man kan kalla varm men den är inte så kall som en bomullsskjorta. Råsidenet har lite grov struktur men är mjukt och har fint fall. Min blus har stråveck, vida ärmar med långa manchetter och knappar av naturmaterial. Tyget passar jättebra till blusar ![]() Jag kan tänka mig en blus i tunn ull också. Kanske det här? http://www.medeltidsmode.se/?p=webbshop&product=153 Om du syr själv så kanske det kunde vara ide att ha dubbelt liv? Då blir det ju lite varmare. Senast redigerad av dreamcatcher den 2011-03-09 klockan 14:45. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: dec 2008
Inlägg: 97
|
Tanken är ju så klart att sy skjortan själv för jag räknar inte med att hitta en i tjockare material.
Livet är egentligen inte problemet utan främst armarna, sitter ju vid datorn om dagarna och framförallt musarmen blir kall. Ser föresten inga bilder i dina länkar. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |
Medlem sedan: nov 2010
Inlägg: 255
|
Citat:
Inga bilder? Jag testade länkarna och de fungerar bra hos mig. Kanske de bara laddas långsamt? |
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne |
Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:45.