![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Medlem sedan: sep 2006
Inlägg: 26
|
Hur spänna undertråden på HV?
Jag har samma problem som skribenten nedan, men med en Husqvarna Viking Daisy. Jag fick den i går, men har ingen instruktionsbok. Hur spänner man undertråden på den här modellen?
/Jessi |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 354
|
Det finns en ratt högst upp till vänster som styr undertråd och sedan en snett ner till höger som styr övertråden. Jag har båda mina på 4 och då möts trådarna i tyget. När jag syr en tät sicksack med olika färg på trådarna och inte vill att undre tråden ska synas alls minskar jag övertråden till 2.
Är det större problem än rattarna på utsidan av maskinen finns det ett par till att skruva på. Ta loss stygnplattan och sedan får du skruva loss en grå plastbit där undertrådsspolen är. Lirka loss hela spolhuset. På utsidan av spolhuset finns en skruv. Passa på att göra rent ordentligt. Det brukar samlas en hel del ludd där. När jag har sytt knapphål har jag ändrat på stygnlängdsknappen genom att dra den rakt ut och skruva ytterst lite på skruven under. Tror att det var det viktigaste med Daisy. Är det något mer du undrar över hör av dig. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: sep 2006
Inlägg: 26
|
Tack, vad snällt! Jag hoppas att de jag fick maskinen av snart ska hitta instruktionsboken, under tiden provar jag dina fina råd.
![]() /Jessi |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 107
|
Lite rättelse..
Hejsan
![]() Jag får nog gå in och skriva en lite rättelse på inlägget. Den stora ratten till vänster används för Pressarfotstrycket, när man syr i tunna elastiska tyger kan man sänka det till 3 och i kraftigare stickade tyger kan man sänka det till 2. Normal läget är 4 som skrevs tidigare. Det går lättare att styra tyget och förskjutningar i tyget blir mindre i stickade material om man sänker något på trycket. Den mindre ratten något till höger är Trådspänningsratten för den övre tråden och ska normalt stå mellan 4-6. I tunna tyger kan det vara bra att minska något på trådspänningen och i hårda kraftiga material öka något. (högre siffra, högre trådspänning och trådknuten kommer högre i tyget och tvärt om med lägre siffra). Det är också bra att rengöra maskinen under stygnplåten som tidigare inlägg sa. Sänk matartänderna genom att vrida Stygnländsratten förbi siffran 6 och vidare till en symbol med matartänder, då ska dom sänkas ner under stygnplåten. Ta sen ett litet verktyg som följer med, stygnplåtsöppnaren (en liten svart plastknopp med en liten pigg på ena sidan), sätt den på borstskaftet. På baksidan av stygnplåten finns ett litet urtag, sätt in den lilla piggen med borsten jäms med friarmen och dra borsten emot dig, då skjuter du ut stygnplåten framåt från maskinen. När du monterar tillbaka stygnplåten, se till att dom små piggarna på stygnplåten kommer under kåpan och skjut stygnplåten tillbaka på sin plats. När du sen vrider tillbaka stygnlängdsratten kommer matartänderna att lyftas upp ur maskinen vid sömnad eller att man vrider ett varv framåt på maskinen. Jag skulle normalt sett inte rekommendera att ändra på undertrådsspänningen som finns att ändra på spolkorgen, den spänningen ska ligga på ca. 15 gram och för stora avvikelser från det gör att hela strukturen i sömmen blir fel. Blir det inte bättre bör du kontakta en autoriserad serviceverkstad för hjälp. Hälsningar: Jan Lindström Fackman på Husqvarna Viking i Sandviken www.husqvarnasandviken.com |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: sep 2006
Inlägg: 26
|
Tack, det där svaret ska jag spara!
/Jessi |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:34.