![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 724
|
Hur fixa dragkedjan i den fodrade kjolen?
Jag håller på att öka mitt kjolförråd och pysslar med en kjol. Det är inga konstigheter med modellen, den är i fyra våder och jag tänkte ha dragkedjan på vänster sida insmugen i sidosömmen.
Problemet är då att jag vill ta min sömnad ett steg längre genom att fodra kjolen i vanligt acetatfoder. Hur ska jag då sy när jag sätter i dragkedjan? Kjolen har ingen separat linning utan jag tänkte mig att foder och yttertyg ska vara ihopsydda i övre kanten. Det jag tänkt mig hittills: Sy ihop foder och yttertyg med öppning i sidsömmen för dragkedjan. Sätt i dragkedjan, tråckla hundra gånger tills det blir rätt och både foder och yttertyg är fäst till dragkedjan. Sy på maskin. Grejen är att jag aldrig riktigt lyckats med att sy fast både yttertyg och foder i en dragkedja utan att det blir alldeles bubbligt. Kan jag kanske komma runt det genom att sy en V-öppning i fodrets sidsöm, och bara sy fast dragkedjan i yttertyget? Hur skulle ni ha gjort? |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
|
När jag gör en fodrad kjol, gör jag "2 kjolar" och syr fast fodret upptill när jag syr på linningen.
Du kan ha en öppning för blixtlåset i fodret. Ska Du inte ha linning, syr du bara ihop kjol och foder. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
|
Som Aina säger skulle jag absolut göra. Aldrig sy fast foder, yttertyg och blixtlås i ett. Fodret bör alltid vara så fritt som möjligt.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jul 2005
Inlägg: 56
|
Jag skulle nog sytt i dragkedjan i yttertyget först, och sen sy fast fodret och fästa det för hand runt drakgedjan.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 724
|
Tack för blixtsnabba svar! Då gör jag som ni säger, har fodret fritt
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:20.