Citat:
Gaestis skrev:
korta av ärmen skulle jag inte korta den nertill utan i ärmkullen.
Sprätta ur ärmen inkl fodret, sprätta upp innersömmen så långt som du behöver för att kunna lägga ut ärmen och rita av kullen (Detta för att du skall få samma mått till ärmhålet efter du kortat ärmen.
Mät ut den nya ärmlängden mitt på ärmen, lägg den avritade kullens topp där och passa in den avritade ärmbiten (du får ev justera i sidorna)
Rita ut den nya ärmkullen plus sömsmån och klipp sedan av det överflödiga tyget.
Sy sedan först ihop ytterärmen och därefter fodret (som är enklast att sy ihop för hand med små stygn. (syns ju inte i alla fall)
Jag har själv motsatt problemen att mina armar är för långa och jag får förlänga men min man har korta armar så jag har gjort som ovan förut på en kavaj och det blev jättesnyggt.
Lycka till hur du än gör/ Gördis
|
Citat:
Dahlia skrev:
Dragkedjan går ju korta av, eller flytta upp.
|
Tack för svaren.
Igår eftermiddag var jag runt hos olika syateljeer/skrädderier och då gick det upp för mig vad som gällde.
Ingen av dom kunde tänka sig annat än att korta själva ärmen nerifrån.
Antar att det inte skulle vara ekonomiskt försvarbart att lösa det hela på annat sätt.Arbetskostnaden skulle väll i så fall vida överstiga kostnaden för hela jackan.
Jag trodde hela tiden att man skulle sprätta upp och lösa allt den vägen,men så var det ingen som hade tänkt sig,tydligen.
Om man skulle kapa ärmen enligt linjen (länk nedan) vid punkt 1,skulle det bästa vara att även sprätta upp sömmen vid punkt 2 och sen flytta upp den delen och sy ihop?
Eller bara kapa vid punkt 1 och sen sy ihop på ett snyggt sätt.Sen kan jag ju sy fast kardborren om jag vill senare.
Dragkedjan får antagligen sitta där den sitter och då blir det som det blir,utseendemässigt sett.Eller kan man sprätta ur kedjan och sy ihop på ett snyggt sätt?
http://img18.imageshack.us/my.php?image=46757694.jpg