Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Kläder (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Byxorna sprack (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=26112)

annamajny 2012-01-31 19:50

Byxorna sprack
 
Näe, nu är jag riktigt ledsen.

Lade ner en massa tid på att sy ett par manchesterbyxor till sambon. Första gången han använder dom så spricker dom i baken. Jag har missat att sy förstärkt raksöm i grenen och även tyget får en lång reva. Ok, klantigt av mig tänker jag men tycker ändå det är lite konstigt att manchester som skall vara ett tåligt kraftigt tyg går sönder så lätt. Jag lagar och sambon använder dom ett par gånger utan problem.

Så, imorse när dom skulle användas hörs ett förfärligt rivande ljud. Brallorna spricker nu på framsidan, enbart i tyget denna gång och är nu bortom all räddning. Vad är det frågan om? Borde verkligen ett nyköpt tyg bete sig på det här viset? Som ett gistet gammalt lakan... Vad skall man göra? Gå tillbaka till affären med sina trasiga byxor?

Lillith 2012-01-31 21:20

Låter som att byxorna inte passar riktigt. Som att det blivit för lite tyg runt om i höfthöjd (eller var nu sprickan hamnade).
Antingen det, eller så är det själva passformen som är lite fel.

syfantasten 2012-02-01 07:27

Jag tycker du skall gå tillbaka till affären, man skall kunna sy lite tajta kläder även av manchester, När kläder sitter för trångt brukar det bli små hål i sömmarna typ att trådhålen blir lite stora. Det som du beskriver nu är inte normalt

sextiosexan 2012-02-01 09:15

Jag råkade ut för att ett par köpta manchesterbyxor sprack rakt över låret när jag böjde mig ner. Byxorna var smala men inte på nåt vis för små, dessutom var det lite strech i tyget.
Gick tillbaka med dom och i affären sa dom att det troligen var nåt fel på tyget, inga problem att få pengarna tillbaka.
Hör med affären där du köpte tyget, tycker inte manchester ska spricka bara sådär.

annamajny 2012-02-01 17:28

Tack för det. Skönt att höra att ni tror lite som jag. Förhoppningsvis vågar jag klaga i affären. Jag är jättedålig på sånt. (Vågar inte ens klaga om jag får sand i min sallad :-).


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.