Jag köpte min ganska långa bräda (med metallrutbotten) hos Rusta. Är dock inte 100% nöjd nu längre, jag tror jag föredrar träbotten. mer "platt".Jag har varit tvungen att vaddera mkt för med normala överdraget som normalt följer med är för tunn för metallnätet ger avtryck i vissa tyger. Så nu är det mkt vadderat..
Men jag gillar att brädan har eluttag under "bordet" där man sätter strykjärnet i, så man har mkt med sladd. Eluttaget är egentligen förlängningssladd som siter fast. Fanns också en metallpinne att sätta fast sladden i (så sladden lyfts upp). Vissa gillar sånt, men inte jag så jag tog bort den.
Så det är båda fördelar och nackdelar med rusta-brädan. (vet inte om de fortf. har just den jag har inne, jag köpte min för ca 7 år sedan)
|