Visa ett inlägg
Gammal 2008-08-22, 01:20   #3
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Ja det är ju jättebra idé.

Jag har kört med ungefär liknande tidigare men istället tejpa med maskeringstejp där jag vill sömmen ska sluta.

Men nu för tiden syr jag nästan bara dockkläder som ska ha 5-6 mm sömsmån så jag har helt enkelt ritat på pressarfoten där det skall vara. Jag har också en metallbit som man kan skruva fast på "bordet" men den är i vägen tycker jag. Och "linjalen" som man skruvar fast i pressarfoten är lite opålitlig!

Någon gång ska jag köpa "quilt"-pressarfot som har ungefär samma mått. Jag har till två till mina andra maskiner, men jag vill ha genomskinlig plast och inte metall som de två. Jag kommer förmodligen köpa denna här: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=160274309185

Annars så gillar jag idén med att modifiera maskiner så att det passar ens behov. Rita ut linjer, tejpa tejp, sätta ut etiketter osv!
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat