hej igen!
Jag undrar vilka läroböcker/litteraturer till utbildningen är. (det gäller tillskärakademin, men även bra om de är nån annan skola som använder vissa litteraturer, även att det sägs rekommenderat)
Jag vill veta vilka de är och jag vill läsa innan jag börjar också, tanken med att de ger alltför lite kursgånger o dyrt, t.ex. grundkurs sömnad. O visst "Bra-å-ha".
Speciellt svårt med mönsterkonstruktion för HERR som jag är noll inom det så behöver jag öva hemma mer och mer ännu.
Jag vet inte vilka böcker som jag har kollat Bokus o Adlibris.
Jag har hemma;
High-Fashion Sewing Secret From The World's Best Desingers. Det är en underbar bok! Mkt knip, tips och råd, t.ex. mönsterkonstruktions papper som gav fel storlek eller fel med kurvor så hur man justerar rätt, även tyget själv. Bra med problematik (problemslösningar). Svårt med det termologiska språket, på engelska alltså.
jag kommer att köpa The experts' Book of Sewing Tips & Techniques som handlar om lätt att sy, hemligheter som experter har och använder av sig på lättast och bäst att sy.
Kanske onödigt?
En sak som gör mig så stört att de är old style som är typ 80-90 tal o fula kvinnoklädsel därmed färg är det fruktansvärt. Jag kan få hjärnsblödning av det för att titta på hemska färgar och figurer

Men jag tycker bättre 50-60 talets kvinnor...mer uppriktigt och äkta divor...dvs.
Men.. vill säga.. tack en gång till för tips om skollitteraturer!