Mycket vidd nedtill utan söm i midjan
Hej!
Jag är sprillny här, men blev hänvisad hit från sticklistan där jag vanligen håller till.
Gjorde ett spontaninköp av tyg idag -
tänkt att bli en klänning.
Tanken är att den ska ha 3/4-ärm, ett ganska figurnära liv och helklockad kjol. FAST (här är problemet) inte någon midjesöm. (Dolt blixtlås mitt bak.)
På affären ritade jag upp ett liv mitt ovanför en halvcirkel och köpte gott om tyg för det. (Var tvungen att
köpa fyra hela klänningslängder, så till alla förslag borde det finnas tyg att genomföra.)
Men nu när jag tänker hemma så inser jag att all vidd kommer att hamna på höfterna. Eller?
Så då har jag tänkt lite och kommit fram till tre tokiga förslag. Kommentera dem gärna och kom med bättre lösningar.
1. Mitt fram(bak) trådrakt. Sidsömmen på livet utställt 45 grader och en vansinnigt stor inskärning för att få sidsömmen till ett lodrätt läge. Men hur ser nederdelen på den inskärningen ut?
2. Luta hela livet 45 grader åt sidan till. Mitt fram(bak) på kjolen trådrak. Men då blir det knepigt att klura ut längden på kjolen.
3. En medeltidsinspirerad idé. Livet trådrakt. Istället för att sätta i kilar mitt fram(bak) och i sidorna så sitter de fast i livets förlängning. Det blir alltså bara en söm mitt fram: trådrak i livet och på skrå i kjolen. Hade jag klippt till kilarna för sig hade det blivit tre sömmar. (Där. Och likaså vid sidorna och mitt bak.)
(Mönstret ser alltså ut som en teckning på en klänning i kjolen, fast bara halva fram(bak)stycket i livet.)
Jag vill
alltså ha vidden utspridd runt om midjan, fast utan midjesöm (om det går)
Nån som fattar nåt och kan tänka klokare?
Cessi/
|