Jag köpte faktiskt en 5mm fållvikare, en rynkfot och en till osynliga blixtlås nu i veckan. Musselsömsfot hade jag sen tidigare.
Fållvikaren fungerade utmärkt när jag testade den. Eftersom fållen är så liten så kommer jag nog mest använda den till typ dukar och annat i den stilen.
Rynkfoten fungerar också bra...däremot är det svårt att avgöra hur mycket den kommer att rynka, så till typ ärmkullar kommer jag nog fortsätta använda den gamla hederliga sättet. Använder man den lite mer än vad jag hunnit gjort så kommer man nog på hur den beter sig.
Musselsömsfoten har jag använt till kantavslutningaar i chiffong och andra sladdriga tyger. Resultatet blev jättebra.
Det är väl inte dom mest använda fötterna till maskinen, men jag gillar hjälpmedel och pryttlar, oavsett om dom är nödvändiga eller inte.
/Mia
|