Citat:
Broderinovisen skrev:
Hej
1. Hur många 15x15 bitar ska jag skicka? Skickar alla en så får alla en tillbaka eller skickar jag flera och får flera tillbaka?
2. Kan jag som ett exempel göra en nioruta som färdig är 16,2x16,2 om den har 0,6 cm sömsmån.
3. Eller ska det endast vara 4 kvadrater som är ihopsydda till en stor kvadrat?
4. Eller kan jag göra till exempel en stjärna men med 4 olika tyger?
Mvh Rose-Marie
|
Hej och välkommen med i Swapgänget.
Jag försöker svara dig på dina frågor och undringar.
1. Ett set består av 4 st block där storleken är 15 cm + sömsmån. Det vanliga är ju att sömsmånen är 6 mm men en del vill ha den 5 mm eller tom 1 cm, så det spelar ingen roll vilken storlek sömsmånen blir bara blocken är 15x15 cm.
2. Du kan göra din färdiga ruta 17 cm om du vill. Bara själva blocket är 15x15 cm.
3. Det skall vara 4 st block i ett set. De ska inte vara ihopsydda. Om du kollar lite på våra andra swapar så ser du så många olika motiv och tekniker ett set består av. Och de är inte ihopsydda. Inte heller quiltade då detta moment överlåtes till den som får blocket.
4. Du kan göra flera stjärnor i olika tycker, färger, tekniker om du vill. Även i olika storlekar bara själva blocket håller måttet på 15 cm.
Hoppas att du fått lite mer kött på benen.
Och våra swappar är så otroligt givande tycker jag. Det finns så många talanger här på sysidan.