Ämne: Viktklubb.se
Visa ett inlägg
Gammal 2008-01-06, 17:43   #4
spotty spotty är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2004
Inlägg: 337
Saxar lite material från dr Dahlqvist blogg

http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika

Samma nyårslöfte som förra året?
28 december kl. 13:52
Från bloggkommentar, ett insändarförslag..
"Samma nyårslöfte som förra året?

Tidigare trodde man att det var fettet man blev fet av. Man trodde också att fettet satte sig i blodkärlen. Man trodde också att det var viktigt att räkna kalorier och att bantning bara gick ut på att göra av med mer än man stoppade i sig och att det inte fanns några genvägar. Ville man gå ner i vikt var det svält och motion som gällde. Till slut så orkade man inte gå hungrig efter alla fettsnåla måltider och dom inledningsvis täta motionsrundorna blev mer och mer sällsynta. Resultatet blev ofta att man till slut vägde några kilo mer än vid starten. Allt som gjorde att man misslyckades förra bantningskuren är förmodligen bortglömt nu till nästa nyårsdag, men ändå försöker man på samma sätt igen, med förhoppningen att det ska bli annorlunda denna gång.

Varför inte göra det annorlunda denna gång? Idag vet man ju att det inte är fettet man blir fet av och att det inte sätter sig i dina blodkärl. Fett är livsviktigt och ger dig både energi och mättnad. Idag har skulden till övervikten flyttats från fettet till kolhydraterna (sockerkedjorna). Vi vet att fettlagring sker med hjälp av hormonet insulin. En hög insulinnivå lagrar fett och stoppar samtidigt effektivt din fettförbränning. För att få igång fettförbränningen måste du se till att hålla en låg insulinnivå. Detta gör du enkelt genom att minska på kolhydratrika livsmedel som bröd, pasta, potatis och ris. Ett exempel som ger resultat är att äta ägg istället för bröd till frukost och att istället för pastan äta grönsaker med smält smör. Ni som har tillgång till Internet kan söka på LCHF (Low Carb High Fat) för att hitta mer information. Det finns flera läkare och näringsexperter som har egna Internetsidor som handlar om detta. Dom flesta som testat denna för oss människor mer artriktiga föda behöver inte göra om sina bantningsförsök varje år utan kan lugnt äta vidare som dom gjort hela året. Detta utan att behöva öka på motionen och utan att känna den här hemska drivande hungern som en fettfattig och kolhydratrik kost ofta kan ge."

Jag tittade på Google, på LCHF. Det ges faktiskt en bra introduktion till kostmetoden där: Wikipedia, Fatlies, Kolhydrater iFokus, lite bloggar etc.
spotty är inte uppkopplad   Svara med citat