Visa ett inlägg
Gammal 2008-01-05, 20:39   #1
kolibria kolibria är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 16
Sy ihop två duschdraperier

Jag undrar om någon skulle kunna belysa mig i hur det fungerar att sy i plastlika material. Jag har nämligen tänkt att förlänga ett duschdraperi. Jag har en kompis som har sin duschstång på en ickestandard höjd så hans draperier är ungefär en underbenslängd för kort.

Detta är draperiet han har nu: draperi 1

jag tänkte förlänga längst ner med detta: draperi 2

Jag läste i en bok där de skrev att man inte bör nåla utan istället kan använda gem för att hålla ihop tygen.

Men vilken nål bör man använda? Ska man använda "glidfoten"? Ska matningen vara på?

Hur ska jag egentligen sy ihop de två draperierna? Jag behöver ju inte bry mig om att det fransar. Men ska man vika en dubbelfåll och sedan sy fast det direkt på det andra tyget? (Om någon förstår hur jag menade)

Eftersom att just dessa draperier inte är särskilt dyra så är det ju i och för sig ingen fara att pröva sig fram men alla åsikter om hur man får skarven snygg välkommnas =)

Jag kanske begär för mycket i ett och samma inlägg men om någon vet ett snyggt sätt att fästa tyngder längst ner så tar jag gärna emot tips ^_^
kolibria är inte uppkopplad   Svara med citat