Vad är det som är så roligt igentligen
fick jag frågan här på eftermiddagen av en ej broderande kompis. hon var så klart överlycklig över sina barns nya fina märken på uteoverallerna.
nja just detta tycker jag inte e så kul sa jag o hänvisade till att ha sytt gulliga små märkningar opå hennes annars ganska billiga barn kläder. det gjorde jag bara för o låssas vara snäll..
men frågan kvarstod vad är det jag tycker är så kul!!
Jo det är nog att fortfarande kunna laga konst, att måla, men oxå att hela tiden prova nya tekniker att utmana min egen fantasi..
för mej är nog prosessen att tillverka ett större nöje än den färdiga produkten
Att min maskin dessutom hjälper mig med min rehabilitering, doktorn tror inte sina ögon för varje gång han träffar mej. att brodera planera vad jag ska brodera o utbytet vid mina broderande vänner hjälper mig att tänka bort de värsta smärtorna gör att jag avgudar min maskin ännu mera
men mina tankar for såklart i väg.
hur kommer det sig att vi lägger så enormt mycket pengar på denna hobby??
många av oss är ju dessutom sjukpensionärer med liten inkomst
vad är det som gör just dej så begestrad???vad ger broderandet dej???
Nyfiken i en strut
öppna o troll tittar ut...
|