Hej Anna!
Ett tips är att leta upp en bra handlare först! Jag sydde först på Husqvarna, och när jag sen skulle byta maskin hade samma handlare som jag köpt HQ av tagit in Bernina, och de rekommenderade varmt en av deras modeller, så då bytte jag!
Den handlare jag går till har dessutom en hel del begagnat, och man kan ofta fynda maskin på det sättet. Man kan få tag på en bättre maskin på det sättet än om man köper en billigare, helt ny variant.
Vill du ha en helt ny skulle jag i så fall rekommendera en Bernina Activa 210, en sån kan du nog få för runt 5000:-. Bernina gör även billigare modeller, men jag vet inte något om dem tyvärr.
Annars kommer du garanterat att få fler tips här på modeller och märken, det är ett hjälpsamt gäng tjejer som håller till här!
Lycka till!
|