Såvitt jag vet får man nog provsy först. När jag provsytt originalmönster, alltså överfört ett mönster från papper till textil, har jag mätt upp tråden i en-meterslängder och fört protokoll över hur mycket som gått åt av varje färg tills broderiet blivit klart.
Det du skulle kunna göra, är att mäta upp en meter av en tråd av motsvarande tjocklek som den du vill använda. Sy sedan det mönster som du tänkt dig på klänningen och sy tills en-meterslängden tar slut. Lämna så mycket tråd i början och slutet så att du kan fästa tråden också.
Utifrån detta provbroderi kan du sen mäta hur mycket broderi det blev av en meter garn och räkna ut hur mycket det kan gå åt till hela fållen. Lägg sedan till lite extra för eventuella missar (vissa metalltrådar kan trassla och bli så fula att de måste kasseras innan man hunnit sy upp hela tråden).
Lycka till med broderiet (och lägg gärna ut en bild här på sysidan när du kommit igång)!
|