Visa ett inlägg
Gammal 2005-02-14, 20:51   #2
IrenePanik IrenePanik är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2004
Inlägg: 183
Om differentialmatningen...

Differentialen använder man för att få effekt i tyget. T ex kan man få läckra vågeffekter i elastiska tyger (på flickkläder är det vanligt) eller rynka om man vill det.

Differentialen fungerar så att om du ökar matningen så blir det rynkigt, den får mer tyg än den hinner sy - används om man vill ha rynk. Om du minskar matningen dras tyget ut (=töjs) och du syr fortare än tyget matar - används för att få vågeffekter.

Sen beror det lite på vad man har för material. Vissa material "kräver" att man justerar matningen för att det ska bli bra. T ex i elastiska tyger syr du slätare om den matar fortare.

Sy gärna sakta utan tyg för att se hur matningen fungerar (om du inte gjort det redan). Det är ganska fränt

Generellt skulle jag vilja säga att normalmatning är att rekommendera - men jag är ingen expert i ämnet.

Blev du klokare av det Inte jag, men jag är också trött i huvudet...


Hälsningar Irene Panik
IrenePanik är inte uppkopplad   Svara med citat