Enligt min sons overall är det 50% nylon och 50% bomull. Vinteroveraller (bla för barn) är ofta av bävernylon, och de tål ju det mesta. Det jag noterade på tvättlappen är att man inte ska använda sköljmedel, det tar antagligen bort den vattenavvisande effekten. Det kanske inte klarar hällregn eller att man sitter i en vattenpöl längre stunder, men tål det pulkabacken borde man väl även kunna göra en regnjacka av det.
Jag har aldrig sytt i det själv, men hade jag en bit över skulle jag nog göra undersidan på ett sittunderlag och annat som behöver stå emot lite tuffare tag.
jag hittade det här på terminologicentrums hemsida:
"
Fråga och svar
bävernylon
Fråga: Varför heter det bävernylon?
Svar: På Mosjöns väveri i Norge menar man att man valt att kalla tyget bävernylon eftersom det är glatt på utsidan, slitstarkt, vattenavstötande, varmt och inte låter fukt tränga in på insidan. På så sätt liknar det bäverns päls.
"
|