Hejsan Eliza
Jag tror du ska kontrollera övertråden.
När du trär övertråden så finns det trådspänningsbrickor som du lägger tråden i mellan, där finns det en centrum bricka, prova att trä tråden först på den ena sidan av centrumbrickan och sedan på den andra.
Blir det bra på någon av sidorna så har du nog fått ludd eller något annat i mellan centrumbrickan och den andra brickan.
Du kan då peta försiktigt! - i mellan brickorna med en tunn nål eller ett vikgem (ett sånt platt som man sätter i hålet på papper och viker ut) och se om det kommer ut något ludd eller tråd.
Får man trassel på undersidan har man ingen eller för låg övertrådsspänning, eller för hög undertrådsspänning - släpper man då på övertrådspänningen så blir det bara värre.
Kommer knuten upp på översidan är undertrådsspänningen för låg - eller övertrådsspänningen för hög.
Som jag ser på din sida har du en Designer SE och den har en utökad sömnadsguide på vanlig sömnad där maskinen ändra sina inställningar vid val av material och sömnadsteknik. Men den ändra inte inställningarna när du går över till broderläge.
Längst ner till vänster i broderläget har du en knapp "Broderguide" om du går in på den hjälper maskinen dig med val av mellanlägg, tråd och nålar till olika material.
Syr du med en väldigt mörk färg får man också högre trådspänning och syr man med en ljus blir den lägre. Det kan skilja upp till 5 gram på en svart och vit tråd i tröghet att dra fram.
Även tråden kan vara av en sämre kvalitet så man kan även där prova sig fram om man får problem med sömnad eller brodyr.
Fortsätter problemet kan du höra av dig till oss om du vill.
Hälsningar:
Jan Lindström
Fackman på Husqvarna Viking i Sandviken
www.husqvarnasandviken.com
Tel. 026-253674