Visa ett inlägg
Gammal 2007-01-09, 19:14   #8
aliquis aliquis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2007
Inlägg: 162
Citat:
MonikaW skrev:
Jag tror att du själv redan svarat på frågorna du har. Nåväl nästan då. Som jag tycker har du i de tre första plockat fram tre likvärdiga (i mina ögon) maskiner men från olika tillverkare. Vissa är med sina symaskiner som vissa är med bilar. En gång saab alltid saab typ En nålpåträdare är ju trevligt men inget som gör någon skillnad på själva sömnaden. Jag har aldrig sett en maskin som saknar trådavskärare, som du säger har inte alla maskiner det? Det som skiljer är att de är placerade på olika ställen på olika maskiner. Om jag vore dig så skulle jag försöka ta mig till en symaskinsbutik som säljer de maskiner du är intersserad utav och själv testa. Du kanske avskyr ljudet på någon av maskinerna eller hur sömmen ser ut.
Men Janome verkade inte ha någon återförsäljare i Örebro, Pfaff känner ju tom jag igen... Sedan hade det ju bara varit pinsamt i en sybutik för jag kan ju inte sy så jag vet ju inte vad jag skall kolla på eller testa ändå =P. Mer än hur smidiga de verkar vara att ha händerna vid då.

Edit: trodde jag, jag hittade en senare, men på en skum adress (bostadsområde), men får väl kika om det finns en butik där eller inte.

Senast redigerad av aliquis den 2007-01-09 klockan 23:07.
aliquis är inte uppkopplad   Svara med citat