Visa ett inlägg
Gammal 2006-12-30, 16:53   #15
Alvan Alvan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
Det vita i bakgrunden är nog bara visningsläget för broderiet i 3D. Ser ut att vara inställt att visa en trikåbakgrund så det är inget att bry sig om.

Jag får inte heller de vita prickarna i Embird och jag tycker också att tätheten ser bra ut. Ett lite plattbroderi som antingen är automatiskt gjord eller inte gjort med så stor omtanke just för att alla stygn går åt samma håll vilket, enligt mig, ger ett rätt platt och tråkigt broderi. Fast ibland kan det vara skönt att ta till sådana också.

Vad gäller bokstäverna så skulle jag, precis som Asawi säger, ta bort även det vita (svagt grå) och göra en ny yta. Man kan också göra om den röda texten till samma som bakgrunden men det lär troligen inte bli helt lyckat eftersom man lär ana texten genom att det blir ett möte mellan två ytor.

Hur du rent praktiskt går tillväga får du ta med någon som har ditt program.
Alvan är inte uppkopplad   Svara med citat