Visa ett inlägg
Gammal 2006-12-30, 11:08   #8
Alvan Alvan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
Citat:
TeknikFreek skrev:
du skall inte låta han bita dig utan att säja ifrån,säj alltid nej när han gör något som du inte kan acceptera och när han biter ta och håll i näbben och säj nej. ... Lycka till med filip
Tack, jag sa ifrån, kändes liksom naturligt. Tog tag i näbben och sa skarpt nej. Var ju tvungen annars skulle han bitit rakt igenom

Idag är han lite mer reserverad och backar undan lite. Försöker tyda hans beetende och göra som vi läst. Min man har ju haft fågel när han var yngre men aldrig en sådan här ung, så det är ju nytt även för honom plus att det var ett tag sedan sist.

Han burrar upp kinderna (men tofsen är vågrät) och jag vet inte hur jag ska tolka det. Antingen så är han på sin vakt eller så är han intresserad och nyfiken, han backar inte undan i alla fall och det borde ju vara ett gott tecken. Har tyvärr inte hittat så mycket info om beetende utan mest om ren allmän skötsel. Men tar man det lugnt och försiktigt bör det väl gå bra.

Har precis blivit medlem på www.nymfparakit.net
Alvan är inte uppkopplad   Svara med citat