Jag själv började med stickmaskiner för mina armbågar sa stopp.det blir enklare och går fortare.Jag har Silver Reed som finns manuella,hållkortmaskiner och maskiner kopplade till datorn .Själv har jag datoriserade och ett programm som jag gör modeller och mönster i på datorn.Om man är beredd att köpa en ny så är det nog så att Siver Reed är det märket som ser bäst ut för framtiden.
Först måste du bestämma dig för hur mycket pengar vill du lägga på en stickmaskin?
Vilken grovlek av garn vill du helst använda.
Finstickare = mycket tunt
Standard= 2.5-3,5 ibland 4,0
Mellanstickare =många handstickningsgarner 3-5.
Grovstickare= 5-6 0ch även luddiga och knutiga garner.Sedan kan du alltid gå lite över gränserna beroende på garnets mjukhet.
Det finns inga mönster att köpa för stickmaskiner eller i alla fall är det sällsynt så du måste göra dom själv.
Fördelarna är många,men det beror ju på vad du hellst vill sticka för något,Flerfärgsmönster,struktur intarsia, eller enfärgad slästickning .
Men silver Redd kan man alltid få reservdelar till, det är ett stort märke .Finns generalagent i sverige.
Du borde besöka någon som har en stickmaskin .
|