Citat:
TrIpTeAsEr skrev:
Äldre damer som knör undan en på bussen för att DOM ska sitta och vila sina gamla ben.. O sen tittar snett på en för att man inte ser ut som dom e vana vid lr för att man kanske spelar musik lite för högt i mp3 spelarn.. Varför inte ta en taxi? Då slipper dom stå ut med alla unga som bara är besvär..
|
JAg tycker detta går åt båda hållen. Jag glömmer aldrig när äldre personer skällde på mig när jag satte mig i främsta sätet på bussen då jag hade så stora besvär att gå så jag en vecka senare fick rollator. Men å andra sidan så är det väldigt många både unga och äldre som inte reser sig på bussen för någon som uppenbarligen har svårt att gå eller hålla balansen. Eller varför är så många dåliga på att hjälpa barnvagnar ombord på bussen.
Jag tycker att att respekten för andra har minskat både bland äldre och yngre. Sen tycker jag också att det är trist att många inte vågar säga ifrån när någon gör något dumt.