Visa ett inlägg
Gammal 2006-09-02, 19:16   #4
Alvan Alvan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
Priserna kommer jag inte ihåg just nu men de mest prisvärda (när jag hade koll på priserna) i stockholmsområdet, köpte jag på grossistavdelningen på Textilcentrum i Sundbyberg.

Du kan i princip använda vilka trådar du vill så länge de inte är för kraftiga, testa dig fram.

Det är en vanesak att inte nåla, man lär sig efter ett tag. Ibland kan det dock vara nödvändigt och då är det bäst att nåla åt "fel" håll. Sätt nålen så att toppen är inåt plagget och spetsen utåt, sätt nålen så spetsen hamnar innan för kanten. Risken är då mycket mindre att man kör över en nål eftersom nålen sitter innan för kanten.

TeknikFreek: Om du overlockar varje del för sig och sen syr ihop så missar du ju halva grejen med overlockmaskin enligt mig. Det sköna med overlocken är att ju att du syr ihop och kastar kanten i ett svep, du slipper två extra moment.
Alvan är inte uppkopplad   Svara med citat