Visa ett inlägg
Gammal 2006-08-21, 15:04   #2
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Jag köper ofta..

Leveranstid brukar vara ca 1 vecka om de inte har slut på varan o ska beställa mer eller är söliga. Och ja vissa kör ju också med surface mail som tar månader, men det verkar bli mer och mer sällsynt med det nu.

Inom EU är det ingen tull alls.

Utanför EU är det tull, men om man beställer bara lite så brukar man inte få betala tull. Jag tycker att gränsen känns som någonstans vid 200-300 kr. Men jag har köpt dyrare saker ofta.

Jag köper prylar från hela världen, och de enda gångerna jag åkt på tull är från USA, av någon anledning. Kanske tullen inte orkar konvertera valuta etc.

Men en gång jag köpte lapptäckstyger och åkt på tull, blev det dyrt. MEN trots att jag inkluderar frakt och tull så är det fortfarande BILLIGARE än om jag köpt tygerna I SVERIGE! Imponerande.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat