Visa ett inlägg
Gammal 2004-11-25, 01:54   #4
Linnea Linnea är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2003
Inlägg: 240
Hej!
Åsa tar upp rivfleece och solvy (använder jag till alla stickade material och froté, fleece), vilket är grundmaterial som Du behöver förutom brodyrtråd.

Undertråden skall vara tunn. Till en början använde jag overlook-tråd, vilket går...men det blir ännu finare om man använder tråd som är anpassad att användas som undertråd i brodersammanhang. Jag köper dem i stora koner och spolar dem själv. Det finns även att köpa i färdigspolad form med plast eller papperskärna, vilket blir ett dyrare alternativ.

När man broderar går det bra att använda vanliga synålar, men blir ännu finare med brodyrnålar. Många tycker sig inte se skillnad, men jag tycker att man kan se skillnad (har själv gjort sömnadsprover där jag sytt ut samma brodyr med vanlig nål och med brodyrnål).

Det finns mycket mer man kan köpa till sin maskin...men det är mer lull . Fråga gärna om Du undrar över något. Jag hjälper gärna till.
Lycka till
Linnéa
Linnea är inte uppkopplad   Svara med citat