När jag syr jeans så syr jag ihop dem lite annorlunda än andra byxor. Dels då tyget är mkt grövre och jobbigare att hantera, dels då jag syr alla detaljer som fickor och sådant på så platta tygstycken som möjligt samt att jag vill göra en stickning på innerbenssömmen.
Jag börjar med att sy fickor etc fram. Syr sedan gylfen, så att båda framstyckena sitter ihop. Sedan syr jag fast bakfickorna och syr ihop bakstyckena med varandra i sömmen mittbak, syr stickning från rätan.
Sedan lägger jag fram och bakstycket räta mot räta. Syr innerbensömmen från fot till fot. Vänder och syr stickning i innerbensömmen från rätan. Vänder in rätan igen och syr sidsömmarna. Vänder byxan med rätan utåt. Syr i linningen, fållar, sätter i knappar och nitar. klart!
|