Hej!
Vad kul att du har sådana idéer, spinn vidare på det....!!
Mitt tips: Många företag, både stooora som pyttesmå, har någon gång börjat vid ett köksbord eller liknande med lånade pengar från släkt och vänner. Har man bara en bra idé så brukar man komma långt. Se bara till att inte dra på dig stora skulder utan utöka "företaget" efterhand som det går bättre och du får in pengar. Visst kan det behöva köpas in maskiner och annan utrustning med det är ju investeringar (engångskostnad) och betingar ju ett värde OM du mot förmodan skulle behöva avveckla rörelsen igen. Om du börjar lite försiktigt så finns det säkert någon i din bekantskapskrets som är intresserad att ställa upp med ett startkapital. Erbjud dom något i gengäld så att dom bibehåller sitt intresse för din verksamhet, och då har du möjlighet att återkomma om det behövs.
Det kan underlätta avsevärt att ha en egen firma jämfört med att agera som privatperson. Dels så uppfattar blivande leverantörer att du menar allvar med din idé och det kan också bli lättare för dig att få till lite bättre priser, villkor osv. när du ska köpa in material m.m. Du kan starta en enskild firma, registrerad eller inte. Detta deklareras ihop med dina andra inkomster. Läs mer på
www.startaeget.se eller
www.nutek.se. Skatteverket har också bra info om detta (
www.skatteverket.se). Det är bara så kul att driva företag (jag är själv företagare fast ännu inte inom sömnad....

).
Lycka till och ta vara på dina idéer!! Ditt största framgångsrecept är att skynda långsamt, tro på dig själv och inte ge upp!
Mvh,