Jag har också haft en HQ 2000 som min första maskin. Den hade jag nästan 20 år. Då började den sy ojämna sömmar som inte blev bättre trots reparation, det var slitage helt enkelt.
Sen tänkte jag köpa en brodermaskin, men visste inte riktigt vilken jag ville ha. Då köpte jag HQ Daisy, en enkel basmaskin medan jag funderade vidare på brodermaskinen. Daisyn har fungerat bra hittills.
Så för ett år sedan då min dotter flyttade hemifrån fick hon min Daisy och jag köpte min nuvarande Platinum. Min handlare hade då inte fått den nyare till försäljning ännu. Om jag då hade vetat att just min modell har haft fel så skulle det nog blivit en annan maskin.
I dag har jag broderat flera olika broderier och just nu funkar den bra igen.
I skolan där jag jobbar har vi också HQ-maskiner. Basmaskinerna har fungerat bra men vi har också en Iris-brodermaskin som krånglade hela förra året. Efter att många gånger haft den på reparation fick vi sedan en ny broderenhet på garantin, fast de kunde inte säga vad felet var.
|