Visa ett inlägg
Gammal 2006-01-05, 08:09   #3
avsl090302 avsl090302 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 194
Jo, jag har kollat lite på hennes lektioner. Problemet för mig nu är att jag har embird i min dator som inte är kopplat till nätet. Vi har ju bytt dator hemma, så får jag den gamla att ha uppe i mitt syrum, mycket fiffigt va? :-)
Förutom att mitt syrum inte är färdigrenoverat ännu och att den gamla datorn nu står bredvid vår sk surfdator så jag kommer inte åt embirdtutorial just nu.

När jag har en bild framme i embird. En bild med text, och jag vill ta bort texten så trodde jag att man markerade texten med hjälp av lassotekniken och sen deletade. Men se icke, jag har förresten inte sax,ångra-knapparna aktiva heller. När jag pekar på edit så har jag inte mycket att peka på, t.ex split där man kan ta bort en del av ett broderi. Läste i hjälpdelen att man kunde göra det m hj a lassometoden och split men det funkar inte för mig.. Vad gör jag för fel?
avsl090302 är inte uppkopplad   Svara med citat