Visa ett inlägg
Gammal 2014-01-05, 17:54   #22
avslutad141023 avslutad141023 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 1 114
jag klarade det!

tusen tack för all hjälp o förslag, speciellt Gülderen som via mail lotsat mej.
det fick bli en nödlösning, jag vet att vissa av er fnissar nu då ni vet att jag inte gillar filmoplast. men det var det som klarade biffen.
jag klistrade på en remsa o vek dubbelt o så sniglade jag fram med symaskinen o se det gick, fast jag ska beställa sånna band man ska ha.

jag har inte blivit ännu galnare o färgblind med den röda tråden, det var för att se ordentligt. jag hade bara en bauta dragkedja kvar vågar inte avslöja hur många jag avverkat idag. så det ser lite komiskt ut, men tyget har jag faktiskt på mej i min egenhändigt sydda overall. så nu kan ni fnissa lite åt den bilden, en tjej i rulle som ser ut som ett troll Rolf Lidberg målat på 180cm, med cupcake dress med bubblig dragkedla håret på ända o med en uttråkad border colie vid sidan.
men jag är såå stolt
TACK ALLA för gulliga mess, ideer o tumhållning o stöttning.
denna seger är vår gemensamma
slaget mot dragkedjan har vunnits första ronden, tur gubben är ledig i morrn för 2 50 cm dragkedjor ska sprättas

Troll kram
avslutad141023 är inte uppkopplad   Svara med citat