Visa ett inlägg
Gammal 2013-07-19, 09:26   #2
bila bila är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
Det brukar gå att sy det mesta på vanlig symaskin. De flesta har olika nyttosömmar. Elastist tyg kan man sy med smal zigsack också. Vilka ssömmar och inställning får man prova sig fram ivarje tyg. Elastiska tyger är väldig olika att sy i.
Visst blir sömmarna finare med overlock och det går snabbare, men det är inget måste.
En overlock klarar istort sett bara att sy raka overlocksömmar. Det det andra behöver du en vanlig symaskin.
Coverlock kan du bara sy coversömmar (covertstich). Du kan sy fuskcover med tvillingsnål på den vanliga symaskinen.
När man syr ihop olika tyger av olika kvaleter och flera lager är en walking fot till den vanliga symaskinen helt suverän.

För att sy både overlocksömmar och cover behöver du två maskiner eller en kombimaskin som man kan bygga om. Prismässigt skiljer det sig knappast något mellan två maskiner eller en kombi. En del av om billigare kombimaskinerna kan vara svåra att få snygg cover på.

En prisvärd overlock är Brother 3034D och köper du den från england hos Sewingmachine direct kostar den 239 pund och pundet ligger runt 10 kr nu.
http://www.sewingmachines.co.uk/brother3034_info.htm
Maskinen brukar dyka upp en vecka senare ibland knappt det fraktfritt och de får ett med ett startkit med tråd och annat du kan behöva för att komma igång.

Starkat och bäst är babylockarna, dyra i köp men helt suveräna att sy på. Begagnade Babylockar är inte lätt att hitta, för det är en som man inte säljer. Dom man ser är oftast jättegamla maskiner.

Har dåligt med pengar så ta dig en funderare om det är en overlock du behöver. Testsy dom tyger du tänkte sy med din vanliga symaskin.
Tänk på att dom behöver 4 rullar tråd, helst behöver man 5 en till den vanliga symaskinen också.

Jag har själv overlock som som jag älskar jättemycket.
bila är inte uppkopplad   Svara med citat