Visa ett inlägg
Gammal 2013-07-12, 16:44   #7
melvinara melvinara är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2009
Inlägg: 333
Jag köpte en trådrullehållare, som visade sig vara för grov. Men med en vass kniv så täljde jag till den nedtill så den passade.
Enligt manualen har trådrullehållaren, art.nr.: 130920-051, googla på det numret så kommer du säkert hitta rätt. Om du inte får någon träff så gissar jag på att de är ganska lika från märke till märke, det enda som egentligen skiljer är nog grovleken.

Kan du inte sy två raksömmar bredvid varandra, så att det ser ut som på jeansen? Glöm inte att använda en jeansnål som orkar igenom alla tyglager.
Men du har helt rätt, det optimala för att sy i tjockare tyg är en industrimaskin, eller en hushållsmaskin med stark motor = dyrt.
Testsy med några olika tyger och ta det lugnt så kommer det nog bli bra.

Vad gäller värdet så håller jag med Ichigo, du får inte mer än ett par hundra kronor för maskinen, tyvärr. Det var en budgetmaskin när den kom, även om den inte var helt gratis. De sömmar som behövs finns. Jag tycker den är ju helt okej att börja med, särskilt som den var extremt "billig".

Lycka till!


PS. Var sade du att containern stod? DS.
melvinara är inte uppkopplad   Svara med citat