Nålen är nog inte problemet. Det set ut som att den går normalt långt ner.
Vet du om maskinen gick bra innan du fick den? Har den stått stilla länge? I så fall, varför blev den stående?
Om den gick bra fram tills du fick den och ingen hänt i transporten så beror felet antagligen på något som du har gjort och är därmed förhoppnignsvis lätt åtgärdat. Det kan vara så enkelt som att du råkat trä fel, att spolen är dåligt spolad eller felaktigt isatt.
Har du någon bruksanvisning? Annars, skaffa en! Äldre maskiner är inte lika självförklarande som nyare och man kan inte alltid bara gissa sig till hur man ska trä och använda dom. Ibland kan man till och med skada maskinen om man gör fel. Så att skaffa och hålla ordning på en bruskansvisning är det första du ska göra.
Om maskinen inte funkade innan du fick den, eller du inte vet vilket, så kan det vara något som hoppat ur läge eller är fel ihopsatt (efter en rengöring, till exempel). Det kan vara svårt att se själv och i så fall kan det nog vara läge för en service.
Edit: Såg nu att du inte har någon manual. Är du säker på att du satt i spolen på rätt håll i spolkapseln? Har den bra trådspänning?
|