Visa ett inlägg
Gammal 2012-12-02, 19:11   #21
oliva oliva är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2011
Inlägg: 154
Citat:
Dragon skrev: Visa inlägg
Det viktigaste är nog att det är äkta, är det mega billigt är det nog inte direkt äkta. vi har haft kunder som trott sig köpa siden och annat för en billig peng utomlands, men sedan kan man göra ett bränn-prov, när man bränner trådar i från tyget. syntetiska tyger smälter och där blir ingen aska, utan det blir till en klump, som plast. äkta smulas i sönder som vanlig aska.
Har du ens varit i new york city och kollat in de siden-tyger som säljs där för ca $10 per yard? Ser du själv inte skillnad på äkta siden och syntet genom att ta på det? Måste du elda fibrerna för att kunna avgöra?

Bara för att tyger kostar skjortan i Sverige betyder det inte att allt som är billigare utomlands är oäkta.

Däremot finns det ju vissa som inte har någon koll alls, och det är lätt hänt att svenskar blir lurad att köpa en "sidenkostym" i exempelvis Thailand, som sys upp i nåt äckligt plastmaterial. Detta beror naturligtvis att siden är så ovanligt i Sverige så de vet inte hur det ser ut ens.
oliva är inte uppkopplad   Svara med citat