Visa ett inlägg
Gammal 2012-10-03, 00:13   #4
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Testa att tvätta en bit. Oavsett om du tänker tvätta kappan sen eller ej så är det ett bra sätt att få en känsla för vad tyget går för.

Vissa typer av hobbyfilt är bara en tunn massa med fibrer som är ihoppressade och bundna med någon form av stärkelse. Sån filt är skör. Andra sorter är ihopfiltade på riktigt och ytterligare några är vävda, men har en ruggad och filtad yta. Det senare är rätt starkt.
Vissa är helsyntetiska, några innehåller en aning ull och ytterligare några består delvis av återvunna fibrer av alla möjlig olika sorter.

Riktigt så enkelt som att veta vad tyget klara bara för att det är "hobbyfilt" är det alltså inte.

Så testa ditt tyg. Utsätt det för lite av varje och se hur det går. Finner du att det är olämpligt så lägg undand det och använd det till något annat projekt i framtiden istället, så är det ingen totalförlust.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat