Visa ett inlägg
Gammal 2012-07-03, 17:22   #1
billy billy är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2011
Inlägg: 2
Undertråden blir inte spänd

Hej allihopa. Jag har under gårdagen kämpat och kämpat med att sy i en dragkedja i en kjol men fått sprätta sömmarna om igen då undertråden av någon anledning inte blir spänd överallt utan blir krusig. Ovansidan ser ut precis som vanligt med en tight och fin raksöm.

Jag har testat trä om både över- och undertråd, samt byta nål - utan resultat. Jag har också provat sy på en stuvbit av samma tyg - och på den blir sömmen som den ska vara! Jag kan inte för mitt liv begripa varför det skulle vara just underlaget i kjolen specifikt som är problemet, då det är ett helt vanligt tunt, men tätt vävt tyg. Inga krusiduller med andra ord.

Har någon en aning om var problemet sitter? Jag har en Pfaff, med datormeny och dubbelmatning, osäker på vad modellen heter exakt, men maskineriet tycks ju vara detsamma i alla Pfaff, åtminstone sedan de datoriserades.

Jag har möjlighet att visa bilder på sömmarna om någon behöver en närmare titt. Hoppas någon kan hjälpa mig!

Kram.
billy är inte uppkopplad   Svara med citat